Pytanie z egzaminu LDEK

Baza pytań: CEM, Sesja: Jesień 2023, Dziedzina: stomatologia zachowawcza

Wskaż prawdziwe stwierdzenie charakteryzujące miejsce tworzenia się obrzęku i przebicia ropni w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych zębów szczęki i żuchwy:

A) miejsce tworzenia się obrzęku w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych zębów siecznych żuchwy to warga dolna, okolica podbródkowa, czasem szyja; miejsce przebicia ropnia zawsze na wyrostku zębodołowym od strony przedsionka jamy ustnej.
B) miejsce tworzenia się obrzęku w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych kłów żuchwy to warga dolna, okolica podbródkowa, czasem szyja; miejsce przebicia ropnia zawsze na wyrostku zębodołowym od strony jamy ustnej właściwej.
C) miejsce tworzenia się obrzęku w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych zębów przedtrzonowych szczęki to warga górna, część policzka przylegająca do nosa, okolica podoczodołowa, powieka, kąt ust; miejsce przebicia ropnia zawsze do zatoki szczękowej.
D) miejsce tworzenia się obrzęku w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych kłów szczęki to warga górna, część policzka przylegająca do nosa, okolica podoczodołowa, powieka, kąt ust; miejsce przebicia ropnia zawsze od strony jamy ustnej właściwej.
E) miejsce tworzenia się obrzęku w przebiegu zapaleń tkanek okołowierzchołkowych III zęba trzonowego żuchwy to policzek; miejsce przebicia ropnia zawsze do jamy ustnej właściwej.