Pytanie z egzaminu LDEK

Sesja: Jesień 2009, Dziedzina: periodontologia, Specjalizacja: Periodontologia

Która z poniższych odpowiedzi zawiera cechy starczego zaniku przyzębia (atrophia periodontium senilis)?

A) jest to proces chorobowy, toczący się w przyzębiu osób dorosłych o przebiegu przewlekłym. Cechuje się obecnością kieszonek przyzębnych o głębokości do 4,5mm i słabo wyrażonym stanem zapalnym dziąseł oraz obecnością obfitych złogów nazębnych.
B) jest to proces fizjologiczny. Klinicznie cechuje się wydłużeniem koron klinicznych zębów, obnażeniem szyjek zębowych, zwykle brakiem nadwrażliwości zębiny, zawsze brakiem kieszonek przyzębnych i brakiem ruchomości zębów. W obrazie radiologicznym przyzębia u osób ze starczym zanikiem przyzębia obecny jest uogólniony poziomy ubytek kości, brak szpary ozębnej, hypercementoza korzeni oraz osteoporoza kości.
C) jest to proces fizjologiczny, w przebiegu którego zawsze dochodzi do powstania nadwrażliwości zębiny. Nadwrażliwość zębiny jest w tym wypadku podstawowym kryterium diagnostycznym.
D) jest to bardzo trudny diagnostycznie stan, który nie ma cech charakterystycznych. Zanik przyzębia w zaniku starczym przyzębia niekiedy może być fizjologiczny, a niekiedy może być związany z inną jednostką chorobową np. z urazem zgryzowym.
E) jest to po prostu przewlekłe, łagodne, uogólnione zapalenie przyzębia ze wszystkimi cechami charakterystycznymi dla tego typu schorzenia, lecz przebiegające u osób w wieku podeszłym.