Pytanie z egzaminu LEK

Baza pytań: CEM, Dziedzina: chirurgia

Mężczyzna w wieku 48 lat zgłosił się do izby przyjęć szpitala z powodu nagłego silnego bólu w nadbrzuszu. W badaniu fizykalnym stwierdzono żywą bolesność z obroną mięśniową i objawem otrzewnowym w nadbrzuszu, śródbrzuszu i podbrzuszu. Tętno i ciśnienie tętnicze wynosiły odpowiednio 120/min i 100/60 mmHg. W badaniach laboratoryjnych krwi stwierdzono WBC 18,3 K/µL, stężenie amylazy 85 U/L, stężenie lipazy 42 U/L, CRP 183 mg/dL, stężenie bilirubiny 0,56 mg/dL. W badaniach obrazowych jamy brzusznej stwierdzono bezkamiczy pęcherzyk żółciowy, PŻW szerokości 5 mm oraz niejednorodną trzustkę o prawidłowych wymiarach z obecnością wolnego płynu w górnych obszarach jamy otrzewnej. Wynik badania radiologicznego klatki piersiowej przedstawiono na rysunku. Jakie postępowanie należy zaproponować u tego chorego?

A) wypisać z zaleceniem przyjmowania leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków oraz badania kontrolne następnego dnia.
B) intensywne leczenie zachowawcze w szpitalu z podawaniem leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków.
C) intensywne leczenie zachowawcze w szpitalu z podawaniem leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków oraz wykonanie gastroskopii w przypadku klinicznego pogorszenia przebiegu choroby.
D) intensywne leczenie zachowawcze w szpitalu z podawaniem leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków oraz leczenie operacyjne w przypadku klinicznego pogorszenia przebiegu choroby.
E) leczenie szpitalne z zabiegiem operacyjnym w trybie pilnym z jednoczesnym podawaniem leków przeciwbólowych, inhibitorów pompy protonowej i antybiotyków.