Pytanie z egzaminu LEK

Baza pytań: CEM, Dziedzina: choroby wewnętrzne

68-letni chory zgłosił się do Poradni Chorób Zakaźnych z rozpoznaniem przewlekłego zapalenia wątroby typu C (PZW C), z potwierdzonym badaniem elastograficznym włóknieniem F3. Dodatkowo chory cierpi na chorobę niedokrwienną serca. Choremu powinno zostać zaproponowane następujące postępowanie, które będzie skutkowało następującym rokowaniem:

A) leczenie przewlekłego zakażenia HCV prowadzi się tylko z zastosowaniem pegylowanego interferonu i można osiągnąć w ten sposób wyleczenie u 90% chorych, jednak u chorego taka terapia jest przeciwwskazana z powodu choroby niedokrwiennej serca.
B) chory nie będzie leczony, gdyż w Polsce leczenie przeciwwirusowe PZWC u chorych po 65. roku życia nie jest refundowane.
C) skojarzone leczenie pegylowanym interferonem α z rybawiryną i telaprewirem przez 11 miesięcy, które daje trwałą odpowiedź wirusową (SVR) u 80% wszystkich leczonych, jest leczeniem optymalnym, zalecanym obecnie u większości chorych, niezależnie od chorób współistniejących.
D) chory nie wymaga leczenia przeciwwirusowego ze względu na małe zaawansowanie włóknienia w wątrobie.
E) terapia doustna dwoma lub trzema lekami o bezpośrednim działaniu hamującym replikację HCV, której celem jest wyleczenie zakażenia HCV (genotyp 1) w ponad 90% przepadków.