Pytanie z egzaminu LEK

Baza pytań: CEM, Sesja: Jesień 2017, Dziedzina: choroby wewnętrzne

Pacjentka lat 53 została przyjęta do szpitala z powodu narastających od kilku dni bólów głowy, gorączki ( 38,8 °C), nudności. W badaniu przedmiotowym stwierdzono apatię i senność, sztywność karku na 3 palce, objaw Kerniga. Wykonano badanie płynu mózgowo-rdzeniowego, gdzie stwierdzono: płyn mętny opalizujący, stężenie białka 220 mg/dl (0,22 g/l), cytozę 390 krwinek białych na mm3 (w tym 70% granulocytów), stężenie glukozy 40 mg/dl (2,22 mmol/l); natomiast stężenie glukozy w surowicy wynosiło w tym czasie 100 mg/dl (5,55 mmol/l). W takiej sytuacji klinicznej w pierwszej dobie po przyjęciu na oddział szpitalny należy:

A) przesłać pobrany płyn mózgowo-rdzeniowy na badanie bakteriologiczne oraz niezwłocznie włączyć empirycznie leczenie dożylne maksymalną dawką antybiotyku o szerokim spektrum (np. cefalosporyną III generacji).
B) przesłać pobrany płyn mózgowo-rdzeniowy na badanie bakteriologiczne, ale ze względu na brak danych odnośnie do czynnika etiologicznego i stabilny stan chorej, włączyć leczenie przeciwgorączkowe (paracetamol) i przeciwobrzękowe (mannitol), aż do czasu otrzymania wyników posiewu płynu mózgowo-rdzeniowego i antybiogramu.
C) wykonać badanie neuroobrazowe tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego głowy i zależnie od wyniku podjąć decyzje o dalszym leczeniu.
D) włączyć dożylnie lek przeciwwirusowy (optymalnie acyklowir) w dawce maksymalnej, gdyż wynik badania płynu mózgowo-rdzeniowego wskazuje na wysokie prawdopodobieństwo zakażenia wirusowego opon mózgowo-rdzeniowych.
E) wykonać angiografię cyfrową, gdyż opisana sytuacja kliniczna może sugerować krwotok podpajeczynówkowy.