Pytanie z egzaminu LEK

Sesja: Wiosna 2021, Dziedzina: choroby wewnętrzne

66-letni pacjent leczony dotąd wyłącznie z powodu nadciśnienia tętniczego, niemający dotąd rozpoznanego migotania przedsionków, zgłosił się na ostry dyżur z powodu uczucia kołatania serca obecnego od ok. trzech dni. Pacjent stabilny hemodynamicznie, w badaniu EKG stwierdzono migotanie przedsionków z odpowiedzią komór ok. 135/min. W takiej sytuacji, poza włączeniem leczenia przeciwzakrzepowego, należy:

A) przerwać arytmię z zastosowaniem kardiowersji elektrycznej, niezależnie od czasu trwania arytmii ze względu na szybką akcję serca.
B) przerwać arytmię z zastosowaniem farmakoterapii, niezależnie od czasu trwania arytmii ze względu na szybką akcję serca, a w przypadku braku skuteczności zastosować kardiowersję elektryczną.
C) zwolnić akcję serca do poziomu bezpiecznego i dobrze tolerowanego przez pacjenta, bez przerywania arytmii.
D) zwolnić akcję serca do poziomu bezpiecznego i dobrze tolerowanego przez pacjenta, jedynie po wykluczeniu obecności skrzeplin w jamach serca w echokardiograficznym badaniu przezprzełykowym.
E) przyjąć pacjenta do oddziału kardiologii celem wykonania pilnej ablacji, ze względu na brak wcześniejszego rozpoznania migotania przedsionków i wysoką skuteczność ablacji wykonywanych w krótkim czasie od momentu wystąpienia arytmii, zanim dojdzie do jej utrwalenia.