Pytanie z egzaminu LEK

Sesja: Jesień 2010, Dziedzina: chirurgia, Specjalizacja: Chirurgia naczyniowa, Chirurgia ogólna

Pacjentowi uciśnięto udo tak, żeby zamknąć żyłę odpiszczelową. Następnie polecono mu wykonywać energiczne zgięcie i prostowanie tej kończyny w stawie kolanowym. Po tej czynności kończyna stała się sina i obrzęknięta, w wyraźny sposób wypełniły się zastoinową krwią żyły powierzchowne kończyny. W jaki sposób można zinterpretować daną sytuację?

A) opisywane czynności nazywa się próbą Pratta. Czynności te spowodowały upośledzenie przepływu w naczyniach tętniczych, a tym samym niedokrwieniekończyny – jest to zjawisko fizjologiczne.
B) opisywane czynności nazywa się próbą Trendelenburga. Objawy świadczą o dodatniej próbie, i o niewydolności żył przeszywających.
C) opisywane czynności nazywa się próbą Trendelenburga. Objawy świadczą o ujemnej próbie i o wydolności żył przeszywających.
D) opisywane czynności nazywa się próbą Perthesa. Objawy świadczą o dodatniej próbie i o niewydolności żył przeszywających i/lub niedrożności żył głębokich.
E) opisywane czynności nazywa się próbą Perthesa. Objawy świadczą o ujemnej próbie i o wydolności żył przeszywających i drożności żył głębokich.