Pytanie z egzaminu LEK

Sesja: Jesień 2008, Dziedzina: bioetyka i prawo medyczne

Pacjent trafił na oddział chirurgiczny szpitala, w którym lekarska obsada oddziału składała się z równorzędnych specjalistów. Pacjent nie chciał, aby operował go lekarz wyznaczony przez ordynatora, a sam ordynator, który tego dnia nie był przewidziany do udziału w operacjach. Pacjent proponował, żeby potraktować go jak prywatnego pacjenta i chciał za operowanie ordynatorowi zapłacić. Jakie powinno być prawidłowe postępowanie?

A) ordynator powinien podtrzymac swoja decyzję co do wyznaczonego operatora.
B) ponieważ nie był przewidziany do operacji, a pacjent życzył sobie akurat jego udziału – miał prawo to dodatkowe honorarium przyjac.
C) gdyby zgodził sie na zmiane operatora, byłoby to postepowanie niekoleżenskie i nieuzasadnione wobec równych kwalifikacji.
D) jeśli pacjent obdarzał go szczególnym zaufaniem i było to możliwe z punktu widzenia organizacji pracy, winien sie do tej prosby przychylić, a honorarium przeznaczyć do podziału między zespół operujacy.
E) jeśli pacjent obdarzał go szczególnym zaufaniem i było to możliwe z punktu widzenia organizacji pracy, może sie do tej prosby przychylić, ale nie powinno to byc połączone z dodatkowymi opłatami.