Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Medycyna pracy

61-letni pacjent, z zawodu kierowca, obecnie rencista z tytułu częściowej niezdolności do pracy, stopień niepełnosprawności umiarkowany. Od 1998 choruje na cukrzycę, aktualnie leczony insuliną. W 2003 zawał ściany przednio-bocznej, interwencja kardiochirurgiczna z wszczepieniem bypassów. Od 2 lat bóle kończyn dolnych po przejściu około 30 metrów. Od kilku lat - dokładnie nie wiadomo od ilu - podwyższone ciśnienie tętnicze krwi, nawet do 200/120 mm Hg, w ciągu ostatnich miesięcy nie odnotowano niższego niż 160-170/120 mm Hg. Chce podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej - firmie ochroniarskiej na stanowisku pracy portiera (praca zmianowa, nocna, obsługa szatni, doraźne prace gospodarcze). Prawidłowe postępowanie lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną to:

A) wydanie orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy pod warunkiem, że pacjent będzie systematycznie przyjmował leki hipotensyjne.
B) wydanie orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kardiologa i diabetologa.
C) wydanie orzeczenia o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy z wyłączeniem pracy nocnej.
D) prawdziwe są odpowiedzi B i C.
E) skierowanie pacjenta do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej celem leczenia i wydanie orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań zdrowotnych do pracy.