Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2010, Specjalizacja: Balneologia i medycyna fizykalna

Pacjentowi o wzroście 2 m ze świeżo przebytym złamaniem kostki bocznej stawu skokowego zespolonym płytką metalową, z rozrusznikiem serca, lekarz zlecił zabieg zmiennego pola magnetycznego niskiej częstotliwości na okolicę złamania. Fizjoterapeuta wykonujący zabieg, odmówił jego wykonania i zlecił ponowne zgłoszenie się do lekarza. Wskaż najbardziej właściwą ocenę tej sytuacji.

A) fizjoterapeuta postąpił słusznie - zarówno zespolenie metalowe w polu działania zabiegu magnetoterapii, jak i rozrusznik serca stanowią przeciwwskazanie do jego wykonania.
B) fizjoterapeuta postąpił słusznie - zespolenie metalowe w polu działania zabiegu magnetoterapii stanowi przeciwwskazanie do jego wykonania, natomiast rozrusznik serca, w tym wypadku, nie stanowił przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ponieważ z uwagi na wzrost pacjenta, na pewno był oddalony od krawędzi zewnętrznej cewki magnetycznej o więcej niż 100 cm w linii poziomej.
C) fizjoterapeuta postąpił słusznie - rozrusznik serca stanowi przeciwwskazanie do wykonania zabiegu magnetoterapii, choć obecność metalowego zespolenia kości w polu zabiegowym nie stanowi przeciwwskazania do wykonania zabiegu.
D) fizjoterapeuta postąpił niesłusznie - ani zespolenie metalowe w polu działania zabiegu magnetoterapii nie stanowi przeciwwskazania do zabiegu, ani rozrusznik serca, w tym wypadku, nie stanowił przeciwwskazania do wykonania zabiegu, ponieważ z uwagi na wzrost pacjenta, na pewno był oddalony od krawędzi zewnętrznej cewki magnetycznej o więcej niż 100 cm w linii poziomej.
E) fizjoterapeuta postąpił niesłusznie - fizjoterapeuta nie ma prawa podważać zleceń lekarza, winien wykonać zabieg i później ewentualnie zalecić pacjentowi zgłoszenie się do lekarza.