Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2008, Specjalizacja: Chirurgia szczękowo-twarzowa

Rutynowe przedmiotowe badanie stomatologiczne w ramach profilaktyki oraz leczenia onkologicznego powinno być ukierunkowane m.in. na zaburzenia natury czynnościowej, morfologicznej i estetycznej skupionych w jamie ustnej oraz części twarzowej czaszki układów i narządów, które to zaburzenia mogą wynikać z obecności zmian i stanów przednowotworowych lub guza nowotworowego. Nieprawdą jest, że badanie to powinno być ukierunkowane m.in. na:

A) obecność wycieku treści krwistej z nosa, zaburzeń ze strony nerwu V (szczękościsk, zaburzenia czucia) i VII (niedowłady i porażenia), okoruchowego (III), węchowego (I), deformacje twarzy, bełkotliwą mowę wskutek upośledzenia ruchomości języka, utrudnione oddychanie - połykanie, obecność (zwł. dłużej trwającą) owrzodzenia o niejasnej etiologii, nasilające się dość szybko dolegliwości związane z niedopasowaniem protezy zębowej).
B) znaczną utratę masy ciała w ostatnich tygodniach i miesiącach, osłabienie, deklarowane zaburzenia węchu, wzroku, smaku; czynniki etiologiczne oraz sprzyjające rozwojowi raka jamy ustnej; obciążenia rodzinne chorobą nowotworową; dolegliwości ze strony innych układów i narządów; wiek chorego, rzutującego na wybór metody leczenia i rokowanie.
C) powiększenie, konsystencję, przesuwalność względem otoczenia i ew. tkliwość węzłów limfatycznych głowy i szyi.
D) bóle (zwł. rozchwianych i przemieszczających się) zębów wykazujących prawidłową reakcję na chlorek etylu.
E) lokalizację, postać i geometrię guza, sposób naciekania, ciepłotę ciała chorego.