Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2008, Specjalizacja: Chirurgia szczękowo-twarzowa

Chory lat 67 został skierowany przez specjalistę periodontologa z powodu owrzodzenia dna jamy ustnej, które zostało zauważone przed miesiącem. Stwierdzasz owrzodzenie o ø15 mm z wałowato uniesionym brzegiem o wzmożonej konsystencji, miernego stopnia bolesność przy badaniu. Węzły chłonne podżuchwowe i szyjne niemacalne, nie stwierdza się również powiększonych węzłów badaniem USG. Proszę zaproponować plan leczenia:

A) po szybkim przygotowaniu chorego do zabiegu w znieczuleniu ogólnym wykonanie zabiegu diagnostyczno-leczniczego polegającego na wycięciu całej zmiany z marginesem tkanek zdrowych, badanie interoperacyjne zmiany i wycinków kontrolnych z granic pola operacyjnego. Jeżeli zabieg jest radykalny obserwacja chorego po zabiegu przez 5 lat.
B) pobranie wycinka do badania histopatologicznego, przygotowanie chorego do zabiegu, w tym pełna diagnostyka onkologiczna. W zależności od wyników ustalenie planu leczenia w tym rozległości zabiegu operacyjnego.
C) po ustaleniu rozpoznania raka o wysokiej złośliwości histologicznej (patrz p. B) częściowa resekcja dna jamy ustnej, usunięcie węzłów nadgnykowych obustronnie oraz węzłów szyjnych po stronie owrzodzenia.
D) po stwierdzeniu wysokiej dojrzałości raka (patrz p. B) płaskonabłonkowego, szerokie wycięcie zmiany z pobraniem wycinków do badania histopatologicznego. Wnikliwa obserwacja chorego po zabiegu przez 5 lat.
E) wszystkie plany A,B,C,D są możliwe do przyjęcia w zależności od rozpoznania histopatologicznego stanu ogólnego pacjenta i możliwości ośrodka leczniczego.