Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2011, Specjalizacja: Otorynolaryngologia

Do zakażenia przestrzeni przygardłowej (położonej pomiędzy podstawą czaszki a kością gnykową) może dojść drogą:

A) poprzez mięsień rylcowo-językowy z ropnia dna jamy ustnej, z ropnia okołomigdałkowego, z ropnia ślinianki przyusznej, z ropnia okolicy żwaczowej, z ropnia w okolicy zatrzonowcowej, z ropnia podżuchwowego, z ropnia tylnogardłowego, z ropnia szczytu wyrostka sutkowatego (Bezolda).
B) poprzez mięsień rylcowo-językowy z ropnia dna jamy ustnej, z ropnia ślinianki przyusznej, z ropnia okolicy żwaczowej, z ropnia okołomigdałkowego, ropnia podżuchwowego, ropnia tylnogardłowego, z ropnia szczytu wyrostka sutkowatego (Bezolda), zakażonej torbieli środkowej szyi, czyraka skóry szyi.
C) poprzez mięsień rylcowo-językowy z ropnia dna jamy ustnej, z ropnia ślinianki przyusznej, z ropnia okolicy żwaczowej, z ropnia okołomigdałkowego, ropnia podżuchwowego, ropnia tylnogardłowego, z ropnia szczytu wyrostka sutkowatego (Bezolda), ropnia okołowierzchołkowego zęba trzonowego, zapalenia tarczycy, zapalenia stawów pierścienno-nalewkowych.
D) poprzez mięsień rylcowo-językowy z ropnia dna jamy ustnej, z ropnia ślinianki przyusznej, z ropnia okolicy żwaczowej, z ropnia okołomigdałkowego, ropnia podżuchwowego, ropnia tylnogardłowego, z ropnia szczytu wyrostka sutkowatego (Bezolda), ropnia przedkrtaniowego w przebiegu raka krtani, czyraka przewodu słuchowego zewnętrznego.
E) poprzez mięsień rylcowo-językowy z ropnia dna jamy ustnej, z ropnia ślinianki przyusznej, z ropnia okolicy żwaczowej, z ropnia okołomigdałkowego, ropnia podżuchwowego, ropnia tylnogardłowego, z ropnia szczytu wyrostka sutkowatego (Bezolda), ropnia podokostnowego oczodołu, ropnia przegrody nosa.