Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2011, Specjalizacja: Kardiochirurgia

Procesy patomorfologiczne zachodzące w żylnym pomoście aortalno-wieńcowym można opisać w następujący sposób:

A) początkowo dominują zmiany w postaci rozsianych pęknięć śródbłonka ze współ-istniejącymi przyściennymi skrzeplinami. Po około trzecim miesiącu dochodzi do intensywnego rozrostu komórek błony wewnętrznej, co skutkuje makroskopowo stałym koncentrycznym przewężaniem światła pomostu żylnego. Procesy miażdżycowe w ścianie żylnego pomostu rozpoczynają około 3-4 lat po operacji, mają one charakter blaszek powierzchownych, kruchych i często pokrytych skrzepliną.
B) wskutek przełożenia żyły z układu niskociśnieniowego do układu wysokociśnieniowego dominują zmiany w postaci intensywnego rozrostu komórek błony wewnętrznej, co skutkuje makroskopowo stałym koncentrycznym przewężaniem światła pomostu żylnego. Po około roku od operacji pojawiają się procesy miażdżycowe w postaci sztywnych blaszek miażdżycowych rzadko pokrytych skrzepliną.
C) procesy patomorfologiczne w żylnym pomoście aortalno-wieńcowym nie odbiegają od procesów występujących w natywnych tętnicach wieńcowych.
D) w pomostach żylnych bardzo rzadko dochodzi do zmian miażdżycowych natomiast dominują zmiany proliferacyjne doprowadzające do przewężenia światła pomostu.
E) żadne z powyższych.