Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2009, Specjalizacja: Geriatria

Pacjentka lat 75, wdowa (od 2 lat), zgłosiła się do poradni geriatrycznej ze skargami na utratę apetytu (schudła 5 kg), zaburzenia snu (budzi się wcześnie rano, ale „nie ma siły wstać z łóżka”), z trudem wykonuje codzienne czynności, ma trudności w koncentracji uwagi, trudności w przypominaniu sobie nazwisk. Objawy narastają od 2 miesięcy. Od 4 lat leczona z powodu nadciśnienia tętniczego werapamilem, przed 3 miesiącami z powodu zaparć miała zlecony metoklopramid. Badanie MMSE 22 punkty, Geriatryczna Skala Depresji (wersja skrócona 15 pytań) - 10 pkt. RR 135/80 mmHg, badanie przedmiotowe i laboratoryjne bez istotnych odchyleń. Które z poniższych działań należy wykonać w pierwszej kolejności?

A) należy rozpoznać depresję sytuacyjną i dołączyć leczenie przeciwdepresyjne.
B) należy rozpoznać depresję w przebiegu otępienia i dołączyć blokery acetylocholinesterazy oraz leki przeciwdepresyjne.
C) należy rozpoznać zaburzenia depresyjne prawdopodobnie polekowe, zmienić dotychczasowe leczenie i włączyć leki przeciwdepresyjne.
D) należy wykonać test Tinetti oraz test rysowania zegara i skierować do konsultacji psychiatrycznej.
E) nie należy korygować leczenia - dolegliwości mogą ustąpić samoistnie, zalecić kontrolę za miesiąc, celem oceny ewentualnego rozwoju objawów.