Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2010, Specjalizacja: Otorynolaryngologia

44-letni mężczyzna zgłasza się zaniepokojony guzem na szyi po str. lewej, który zauważył przed 6 tygodniami, a ostatnio uczuciem „zatkania” ucha po tej samej stronie. W badaniu przedmiotowym przewodzeniowy niedosłuch, pogrubienie i unieruchomienie prawej błony bębenkowej, a w endoskopii nosowej części gardła rozpulchnienie i niewielka asymetria (naddatek w prawym zachyłku Rosenmüllera). W wykonanym badaniu USG i TK szyi cechy przerzutu o maksymalnym wymiarze ok. 50 mm w II regionie węzłów chłonnych szyi po stronie prawej, co zgodne było z wcześniejszą oceną palpacyjną słabo ruchomego guza. Wynik biopsji z nosogardła i BAC z węzła - Carcinoma planoepitheliale-nasopharyngeal type (G3). Pozostały wywiad i badania bez istotnych elementów.
Optymalną metodą leczenia w tym przypadku będzie:

A) radykalna operacja węzłów chłonnych szyi po stronie prawej i następowa radioterapia w obrębie nosowej części gardła.
B) usunięcie widocznej zmiany w nosogardle, połączone z obustronną operacją węzłów chłonnych szyi (RND po str. prawej + SLND II, III po str. lewej) z planowym uzupełniającym napromienianiem nosogardła i układu chłonnego szyi obustronnie.
C) radykalna chemioradioterapia z następowym planowym usunięciem układu chłonnego szyi po str. prawej (RND, lub MRND).
D) radykalna chemioradioterapia z usunięciem układu chłonnego szyi po str. prawej (RND, lub MRND), jeśli po zakończeniu pierwszego etapu leczenia nie dojdzie do całkowitej regresji przerzutów węzłowych.
E) leczenie paliatywne (z uwagi na wyjątkowo złe rokowanie w tym przypadku).