Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2010, Specjalizacja: Otorynolaryngologia

40-letni mężczyzna zgłasza się do otolaryngologa z powodu niebolesnego guza (ca 40 mm) poniżej kąta żuchwy, powiększającego się wolno od ponad 3 miesięcy, nie podając innych dolegliwości w wywiadzie. Pacjent pali od ponad 20 lat, nie przyznaje się do nadużywania alkoholu, ale w relacji rodziny często nadużywa alkoholu. Jedynym istotnym odchyleniem w przedmiotowym badaniu ORL jest przewlekłe przerostowe zapalenie błony śluzowej gardła, o miernym nasileniu. W USG owalny guz z przestrzenią płynową i grubą torebką. W BAC zaaspirowano z centrum guza ok. 5 cm mętnego płynu, w którym znaleziono jedynie granulocyty wielojądrzaste i kryształy cholesterolu. Doprowadziło to do znacznej redukcji masy guza stwierdzanego w badaniu. Kolejnymi krokami diagnostycznymi i terapeutycznymi w tym przypadku winny być:

A) zastosowanie antybiotyku o szerokim spektrum i w razie powiększania się guza kolejna biopsja aspiracyjna cienkoigłowa.
B) biopsja otwarta, jeśli w obserwacji 6-8 tygodni guz nie wycofa się.
C) przeprowadzenie w trybie pilnym panendoskopii, celem wykluczenia ogniska nowotworowego w górnym odcinku drogi oddechowej i pokarmowej.
D) przeprowadzenie w trybie pilnym limfadenektomii I, II III, celem radykalnego usunięcia guza z uzupełniającą radioterapią.
E) przeprowadzenie w trybie planowym wyłuszczenia guza, z jednoczasowym badaniem panendoskopowym.