Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Psychiatria, Psychiatria dzieci i młodzieży

4-letni chłopczyk z nieobciążonym wywiadem rodzinnym oraz płodowo-okołoporodowym, prawidłowym rozwojem psychoruchowym początkowo zaczął mieć trudności w rozumieniu poleceń, a następnie przestał nawiązywać kontakt słowny, wystąpiła nadruchliwość, zaburzenia uwagi, stereotypie ruchowe, zachowania agresywne i autoagresywne. W badaniu neurologicznym stwierdza się nieznacznie obniżone napięcie mięśniowe. Poza tym bez innych odchyleń od stanu prawidłowego. Obraz rezonansu magnetycznego mózgu wykazał niewielką asymetrię komór bocznych mózgu. W zapisie EEG we śnie obustronne zmiany napadowe w okolicy skroniowo-ciemieniowej. Prawdziwe jest zdanie:

A) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest leukodystrofia metachroma-tyczna ponieważ jest typowy obraz zespołu postępującego oraz obniżone napięcie mięśniowe, a zmiany w zapisie EEG występują w niej dość często.
B) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest autyzm atypowy ponieważ odpowiada mu obraz kliniczny i występują w nim dość często zmiany w zapisie EEG.
C) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest zespół Landau-Kleffnera ponieważ zmiany w okolicy skroniowo-ciemieniowej w zapisie EEG są dla niego charakterystyczne, a napady padaczkowe nie muszą w nim występować.
D) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest zespół Kleine’a-Levina za czym przemawiają niechęć do nawiązywania kontaktu, zachowania agresywne i autoagresywne oraz zmiany w zapisie EEG.
E) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem jest nietypowa postać fenyloketonurii ze względu na nadruchliwość, zaburzenia uwagi, stereotypie ruchowe, zachowania agresywne i autoagresywne późny początek i zmiany w zapisie EEG.