Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2009, Specjalizacja: Alergologia

6-letnie dziecko zostało użądlone w podudzie przez pszczołę. Po kilkunastu minutach w miejscu użądlenia wystąpił i rozwijał się w ciągu kolejnych godzin, rozległy obrzęk i rumień, następnie twardy naciek, który z wolna ustępował w ciągu kolejnych 48 godzin. Dziecko poprzednio było wielokrotnie żądlone przez pszczoły bez objawów miejscowych i ogólnych. Jakie rozpoznanie i postępowanie jest w tej sytuacji najwłaściwsze?

A) objawy odpowiadają miejscowej reakcji alergicznej na jad pszczoły (LL). Dalsza diagnostyka alergologiczna nie jest wskazana. Zalecenia powinny się ograniczać do unikania narażenia na użądlenia.
B) objawy odpowiadają miejscowej reakcji alergicznej na jad pszczoły (LL). W celu potwierdzenia rozpoznania należy oznaczyć poziom jadowo-specyficznych przeciwciał klasy IgE w surowicy.
C) objawy odpowiadają miejscowej reakcji alergicznej na jad pszczoły (LL). Należy natychmiast oznaczyć poziom tryptazy w surowicy, a następnie poziom jadowo-specyficznych przeciwciała klasy IgE w surowicy.
D) objawy odpowiadają miejscowej reakcji alergicznej na jad pszczoły (LL). Należy natychmiast oznaczyć poziom tryptazy w surowicy, a następnie poziom jadowo-specyficznych przeciwciał klasy IgE w surowicy. Wykonać testy skórne z jadem pszczoły - prick, a w razie ich ujemnego wyniku wykonać testy śródskórne.
E) objawy odpowiadają miejscowej reakcji alergicznej na jad pszczoły (LL) powikłanej infekcją bakteryjną. Należy natychmiast podać antybiotyk.