Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Pacjent 51-letni po endoprotezoplastyce niecementowanej stawu biodrowego zgłosił się do kontroli w Poradni Ortopedycznej po 3 tyg. od operacji z powodu dolegliwości bólowych operowanej okolicy i stanów gorączkowych w godzinach wieczornych. Rana pooperacyjna zaczerwieniona, w biegunie dystalnym rany wysięk treści surowiczo-ropnej, CRP 25, OB 80/h, a w RTG prawidłowe ustawienie elementów endoprotezy bez cech obluzowania. Najlepszym postępowaniem będzie:

A) zastosowanie antybiotykoterapii „empirycznej”, a następnie celowanej zgodnie z posiewem pobranym z rany - przez 12 tyg.
B) operacja rewizyjna z usunięciem elementów endoprotezy (dealloplastyka) i mechaniczne oczyszczenie loży po endoprotezie oraz antybiotykoterapia przez 12 tyg.
C) jednoetapowa operacja rewizyjna z wymianą elementów endoprotezy na cementowane, przy wykorzystaniu cementu mieszanego z antybiotykiem oraz antybiotykoterapia ogólna przez 12 tyg.
D) operacja rewizyjna z wymianą elementów ruchomych endoprotezy i pozostawieniem nieobluzowanej panewki i trzpienia oraz dokładne mechaniczne oczyszczenie okolicy endoprotezy i pozostawienie miejscowego nośnika antybiotyku oraz antybiotykoterapia ogólna przez 12 tyg.
E) dwuetapowa operacja rewizyjna z usunięciem elementów endoprotezy i zastosowanie w pierwszym etapie „spacera” antybiotykowego oraz antybiotykoterapia ogólna przez 6 tyg.