Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2009, Specjalizacja: Ortopedia i traumatologia narządu ruchu

Optymalnym postępowaniem w masywnej, głębokiej infekcji z obluzowaniem endoprotezy stawu biodrowego, ale bez destrukcji łożyska kostnego, wywołanej enterokokiem wrażliwym na wankomycynę u ogólnie zdrowej 62-letniej kobiety jest:

A) szybka rewizja endoprotezy z usunięciem ziarniny zapalnej, bez wymiany endoprotezy, miejscowe podanie gąbki z wankomycyną, pooperacyjna celowana antybiotykoterapia wg posiewu z bioptatu 3 miesiące.
B) jak najszybsze usunięcie endoprotezy, następnie celowana antybiotykoterapia wg posiewu z bioptatu. Należy odstąpić od ponownego wszczepienia endoprotezy, ponieważ biodro wiszące pozwala na równie dobrą funkcje kończyny jak z endoprotezą.
C) dwuetapowa operacja - najpierw usunięcie endoprotezy i wszczepienie spacera z cementu z dodatkiem 5% wankomycyny, następnie wymiana spacera na nową endoprotezę osadzoną na cemencie z dodatkiem 5% wankomycyny, uzupełniona 3-miesięcznym podawaniem wankomycyny.
D) jednoetapowa wymiana endoprotezy na nową „poresekcyjną” osadzoną na cemencie z dodatkiem 5% wankomycyny po uprzednim usunięciu zakażonego, bliższego końca kości udowej stanowiącego lożę dla poprzedniego trzpienia, uzupełniona 3-miesięcznym podawaniem wankomycyny.
E) początkowo empiryczna, następnie celowana wg wymazów z powierzchni rany - antybiotykoterapia 6 tygodni dożylnie. Operacja rewizji endoprotezy z powodu infekcji zawsze grozi wznową zakażenia i nie rokuje opanowania zakażenia.