Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Reumatologia

58-letnia chora zgłosiła się do poradni reumatologicznej z powodu utrzymującego się od miesiąca bólu obu stawów kolanowych, lewego stawu barkowego i V palca lewej stopy. Uskarża się również na zmęczenie, sztywność poranną trwającą około godziny i okresowe stany podgorączkowe 37,0°C. W badaniu przedmiotowym stwierdzono: obrzęk i bolesność uciskową w obu stawach
kolanowych, lewym stawie ramiennym i bolesność stawu śródstopno-paliczkowego V stopy lewej. W badaniach laboratoryjnych: OB 35 mm/h, CRP 18 mg/l, przeciwciała aCCP nieobecne, czynnik reumatoidalny (RF) obecny - 28 U/ml (przy normie do 10 U/ml). Zgodnie z kryteriami klasyfikacyjnymi RZS wg ACR i EULAR z 2010 roku u opisanej chorej należy:

A) rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów, wdrożyć niezwłocznie leczenie metotreksatem w dawce docelowej 20-30 mg/tydz.
B) rozpoznać reumatoidalne zapalenie stawów, z uwagi na umiarkowaną aktywność zapalną i nieobecność aCCP wdrożyć niezwłocznie leczenie sulfasalazyną w dawce docelowej 2,0 g/d.
C) nie można w sposób pewny rozpoznać RZS.
D) rozpoznać zapalenie stawów, wykluczyć inne niż RZS przyczyny obserwowanych objawów, po 2 tygodniach ocenić ponownie i w razie utrzymywania się lub nasilania objawów rozpoznać RZS, niezwłocznie wdrożyć metotreksat.
E) prawdziwe są odpowiedzi C i D.