Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Rehabilitacja medyczna

Objaw Trendelenburga stwierdza się badając pacjenta w następujący sposób:

A) pacjent kładzie się na plecach, a następnie silnie odwodzi obydwie kończyny dolne wbrew oporowi badającego. Badający ocenia siłę mięśniową odwodzicieli bioder (w szczególności mięśnia pośladkowego średniego). Dodatni objaw występuje wtedy, gdy siła mięśniowa nie przekroczy 3 stopni gw. Lovetta.
B) pacjent kładzie się na plecach. Badający maksymalnie zgina jedną z kończyn dolnych w stawie biodrowym i obserwuje czy równocześnie zgięciu ulega staw biodrowy przeciwny, co świadczy o utajonym przykurczu tego stawu. Jest to objaw dodatni.
C) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Drugą nogę unosi poprzez zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym. Obserwujemy zachowanie się miednicy po stronie uniesionej nogi. Jeśli po tej stronie miednica opadnie w dół jest to objaw dodatni.
D) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Druga nogę unosi poprzez zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym. Obserwujemy zachowanie się miednicy po stronie uniesionej nogi. Jeśli po tej stronie miednica uniesie się w górę jest to objaw dodatni.
E) pacjentowi polecamy stanąć na jednej nodze. Druga noga uniesiona jest poprzez zgięcie w stawie biodrowym i kolanowym. Obserwujemy zachowanie się górnej części tułowia oraz łopatek. Asymetria powyżej 3 cm świadczy o objawie dodatnim.