Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Chirurgia dziecięca

Dziewięcioletnia dziewczynka w wyniku potrącenia przez samochód osobowy doznała urazu wielonarządowego dotyczącego głowy (bez objawów krwawienia śródczaszkowego), klatki piersiowej i brzucha oraz lewego podudzia. Nieprzytomną dziewczynkę zaintubowano. Zdjęcie przeglądowe klatki piersiowej i brzucha wykazało trudny do zinterpretowania obraz. Zdecydowano wykonać badanie radiologiczne z podaniem przez sondę kontrastu do żołądka. Uzyskano następujący wynik:
Zaproponuj optymalne postępowanie chirurgiczne:

A) należy rozpoznać lewostronną pourazową przepuklinę przeponową. Nie stanowi ona jednak nagłego wskazania do operacji. Należy pozostawić sondę w żołądku i prowadzić dalszą obserwację kliniczną i radiologiczną.
B) po odbarczeniu żołądka przez sondę należy założyć drenaż lewej jamy opłucnowej.
C) konieczne jest badanie USG narządów miąższowych, ponieważ może współistnieć ich uszkodzenie będące źródłem krwawienia.
D) obraz radiologiczny przedstawia przepuklinę przeponową lewostronną z przemieszczeniem śródpiersia w stronę prawą. Istnieją wskazania do pilnego zabiegu operacyjnego. Preferowany dostęp przez klatkę piersiową, ponieważ łatwiejsze będzie zaopatrzenie przepony.
E) rozpoznanie jak w punkcie D, należy jednak wybrać drogę dostępu przez jamę brzuszną. Dostęp taki pozwoli, poza zaopatrzeniem uszkodzenia przepony, także na kontrolę narządów miąższowych jamy brzusznej.