Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Diabetologia

22-letnia pacjentka z cukrzycą typu 1 rozpoznaną przed 5 laty o chwiejnym przebiegu została przyjęta do Kliniki w ciężkim stanie ogólnym, przytomna ale z powierzchownym kontaktem. Z wywiadu uzyskanego od matki wiadomo, że od 2 dni przed hospitalizacją skarżyła się na wzmożone pragnienie, wielomocz, bóle brzucha, wymioty treścią pokarmową, duszność spoczynkową. Tydzień wcześniej skargi na bóle gardła, kaszel z odksztuszaniem śluzowo-ropnej plwociny i stany podgorączkowe. Nie zgłaszała się do lekarza. Zażywała APAP. W badaniu fizykalnym stwierdzono: cechy odwodnienia, przyspieszenie oddechu do 40/min., tętna do 120/min., gorączkę 38,5 st.C. Osłuchowo nad polami płucnymi rzężenia drobnobańkowe u podstawy prawego płuca. W badaniu brzucha rozlana bolesność palpacyjna, w śródbrzuszu dodatni objaw otrzewnowy. Wyniki badań laboratoryjnych: Morfologia krwi obwodowej: Leukocytoza 18.000/mm3, Ht 46%, Na 149 mmol/l, K 3,2 mmol/l, glikemia przy przyjęciu 526 mg%, mocznik 62 mg%, kreatynina 1,4 mg%. Mocz: cukromocz 5,2%, ketonuria ++++, białkomocz 65mg%. Gazometria tętnicza:
pH 7,08, pO2 70mmHg, pCO2 18 mmHg, HCO3 12mmol/l, Rtg klatki piersiowej: zagęszczenia zapalne u podstawy prawego płuca. USG jamy brzusznej: rozdęcie pętli jelita cienkiego z pojedynczymi poziomami płynu. U pacjentki rozpoznano kwasicę ketonową oraz prawostronne zapalenie płuc. Które ze stwierdzeń dotyczących diagnostyki i terapii w/w schorzenia jest błędne?

A) podejrzenie kwasicy lub śpiączki ketonowej u chorego na cukrzycę jest bezwzględnym wskazaniem do hospitaluzacji w OIOM-ie.
B) 8,4% wodorowęglan sodu podaje się i.v. w dawkach frakcjonowanych do chwili gdy pH osiągnie wartość 7,35.
C) terapię insuliną można prowadzić alternatywnie w stosunku do pompy infuzyjnej podając ją dożylnie w dawce 4j. co 15 min.
D) właściwe nawodnienie znamiennie przyczynia się do spadku stężenia glukozy we krwi nie tylko w następstwie rozcieńczenia glukozy w większej objętości osocza, ale także w wyniku zmniejszonego uwalniania hormonów antagonistycznych względem insuliny.
E) w każdym przypadku podejrzenia zakażenia należy podać antybiotyk o szerokim spektrum.