Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Diabetologia

Pacjent lat 52 z cukrzycą typu 1 od 25 lat, leczony insuliną w reżimie 4 wstrzyknięć został przyjęty do Kliniki Chirurgii w trybie ostrym z powodu silnego bólu brzucha zlokalizowanego w prawym dole biodrowym z towarzyszącymi nudnościami
i gorączką do 38st.C. Przy przyjęciu w dość ciężkim stanie ogólnym. W badaniu przedmiotowym zwracało uwagę wzmożone napięcie powłok brzusznych i dodatni objaw Goldflama po stronie prawej oraz dodatni objaw otrzewnowy w prawym śródbrzuszu. Z wywiadu od lekarza leczącego - diabetologa wiadomo, że pacjent ma późne powikłania cukrzycy - retinopatię cukrzycową, nefropatię cukrzycową oraz polineuropatię obwodową - mieszaną. Od pół roku pojawiły się zaburzenia potencji i okresowo dolegliwości dyzuryczne. Na 2 tygodnie przed obecną hospitalizacją nagle zasłabł czemu towarzyszyła glikemia 22 mg%. Wyniki badań dodatkowych: glikemia 542 mg%, Na-145mmol/l, K-3,5mmol/l, mocznik-57 mg%, kreatynina-1,4 mg%, leukocytoza - 25.400/mm3 z granulocytozą obojętnochłonną 88%, PSA w normie. Gazometria tętnicza: pH=7,23, HCO3 = 20 mmol/l, BE 8 mmol/l, pO2 77mmHg, PCO2 18mmHg. W badaniu moczu glukoza - 2,7%, aceton+++, białko 65mg%, ropo-mocz, bakteriuria. Które z poniższych stwierdzeń jest najbliższe prawdy?

A) istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo ostrego zapalenia wyrostka robaczkowego i konieczność operacji w trybie ostrodyżurowym.
B) można podejrzewać urosepsę; celowe będzie uzupełnienie diagnostyki o posiew krwi i moczu.
C) ciężka kwasica ketonowa w następstwie zapewne urosepsy u pacjenta z neurogennym pęcherzem moczowym.
D) kwasica ketonowa wymagająca klasycznego postępowania terapeutycznego - wskazane przeniesienie chorego na OJOM.
E) słuszne jest stwierdzenie B i C.