Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2008, Specjalizacja: Diabetologia

Pacjent lat 68 z cukrzycą typu 2 rozpoznaną przed 17 laty, skierowany do poradni stopy cukrzycowej przez chirurga z powodu obrzęku i zaczerwienienia stopy lewej (przodostopie i śródstopie), które pojawiło się około 10 dni wcześniej. Osiem tygodni wcześniej chory był hospitalizowany w oddziale internistycznym z powodu owrzodzenia lewego palucha z cechami infekcji. Konsultujący chirurg dokonał amputacji palucha, pacjent otrzymywał antybiotyk w trakcie hospitalizacji i przez tydzień po wypisie. W dniu przyjęcia w poradni loża po amputacji zagojona, w badaniu klinicznym wskaźnik kostka ramię 1.7, cechy polineuropatii, stopa lewa wyraźnie cieplejsza od prawej, pacjent nie gorączkuje. Badania laboratoryjne: HbA1c 9.5%, OB. 20, CRP 8.9 (norma do 5). W badaniu radiologicznym (sprzed 10 dni): stan po amputacji palucha lewego bez zmian w kościach stopy. U tego pacjenta należy:

A) rozpoznać infekcję o umiarkowanym nasileniu, włączyć antybiotyk doustny i zlecić ponowną kontrolę u chirurga za ok. 10 dni.
B) rozpoznać artropatię Charcota i unieruchomić kończynę.
C) różnicować pomiędzy artropatią Charcota a napadem dny mocznowej i zakrzepicą żylną.
D) różnicować pomiędzy artropatią Charcota, stanem zapalnym, a napadem dny moczanowej i zakrzepicą żylną, zlecić antybiotyk, kontrolę za około 2 tygodnie i ponowne badanie radiologiczne.
E) rozpoznać infekcję o umiarkowanym nasileniu, hospitalizować chorego celem dożylnej antybiotykoterapii.