Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Hipertensjologia

Do gabinetu lekarza POZ zgłosił się 85-letni mężczyzna, bez istotnej przeszłości chorobowej ze strony układu krążenia, z powodu utrzymywania się od kilku miesięcy podwyższonych wartości ciśnienia tętniczego. Jak wynikało z wywiadu wartości ciśnienia tętniczego w pomiarach domowych pozostawały w zakresie 160-165/60-70 mmHg. Na podstawie badania podmiotowego i przedmiotowego lekarz POZ stwierdził, że szacowane ryzyko sercowo-naczyniowe u chorego nie jest wysokie. Jakie postępowanie powinien zaproponować choremu lekarz POZ?

A) lekarz powinien bezwzględnie zastosować leczenie hipotensyjne, bez wykonywania żadnych dodatkowych badań, gdyż leczenie nadciśnienia tętniczego u osób starszych, podobnie jak w młodszych grupach wiekowych, zmniejsza ryzyko sercowo-naczyniowe.
B) docelowe wartości ciśnienia tętniczego u konsultowanego mężczyzny powinny wynosić poniżej 140/90.
C) docelowe wartości ciśnienia tętniczego u konsultowanego mężczyzny powinny wynosić poniżej 150/90.
D) wybierając lek pierwszego rzutu u konsultowanego mężczyzny należy pamiętać, że nadciśnienie tętnicze u osób starszych ma charakter nadciśnienia niskoreninowego.
E) lekarz nie powinien rozpoczynać leczenia hipotensyjnego, gdyż w tej grupie chorych nie wykazano, aby leczenie nadciśnienia tętniczego zmniejszało ryzyko sercowo-naczyniowe.