Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2011, Specjalizacja: Medycyna ratunkowa

Do Oddziału Ratunkowego przewieziono pacjenta po wypadku samochodowym. Z wywiadu wiadomo, że kierował samochodem i nie był zapięty w pasy bezpieczeństwa, a samochód nie był wyposażony w poduszkę powietrzną. Auto uderzyło przodem w przydrożne drzewo. Pacjent skarżył się na ból klatki piersiowej w rzucie mostka. Obecnie zgłasza duszność i uczucie osłabienia. RR 90/60. ASM o częstości 120/min. Żyły szyjne nadmiernie wypełnione. Tony serca ciche. Nad polami płucnymi wypuk jawny, szmer pęcherzykowy. O takim pacjencie można powiedzieć, że:

A) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem będzie tamponada osierdzia. Prawidłowym postępowaniem będzie nakłucie osierdzia i ewakuacja około 50 ml krwi.
B) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem będzie odma prężna. Prawidłowym postępowaniem będzie nakłucie opłucnej w II przestrzeni międzyżebrowej w linii środkowo obojczykowej.
C) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem będzie tamponada osierdzia. Prawidłowym postępowaniem będzie nakłucie osierdzia i ewakuacja około 150-170 ml krwi.
D) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem będzie odma prężna z krwiakiem opłucnej. Prawidłowym postępowaniem będzie nakłucie opłucnej w VI przestrzeni międzyżebrowej w linii pachowej środkowej.
E) najbardziej prawdopodobnym rozpoznaniem będzie krwiak opłucnej. Prawidłowym postępowaniem będzie założenie drenażu do klatki piersiowej w VI przestrzeni międzyżebrowej w linii pachowej środkowej.