Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Medycyna ratunkowa

Rodzice przynieśli 5-letnie dziecko do SOR zaniepokojeni jego utykaniem, które pojawiło się w dwa dni po upadku z rowerka. Dwa dni wcześniej chłopiec przewrócił się z rowerkiem i upadł na prawy bok. Ojciec pomógł mu się podnieść, dziecko z płaczem samodzielnie wróciło do domu. W dniu następnym pogodny, bawił się cały dzień nie skarżąc się na nic i następnego dnia rano zaczął zgłaszać ból prawej kończyny, oszczędzając ją przy chodzeniu. Lekarz medycyny ratunkowej badając chłopca nie stwierdził żadnych odchyleń od stanu prawidłowego poza ograniczeniem ruchomości w stawie biodrowym prawym. Co powinien dalej zrobić lekarz?

A) zlecić paracetamol co 8 godzin w dawce po 250 mg/dawkę, ograniczyć chodzenie i obserwować, co będzie dalej.
B) wykonać rtg stawów biodrowych i w przypadku braku zmian pourazowych zlecić paracetamol co 8 godzin w dawce po 250 mg/dawkę, ograniczenie chodzenia i zgłoszenie się do kontroli w POZ za 3-4 dni.
C) wykonać rtg stawów biodrowych i nawet przy braku zmian pourazowych przyjąć dziecko do obserwacji w warunkach szpitalnych.
D) wykonać rtg stawów biodrowych i usg stawów biodrowych i w przypadku braku zmian pourazowych na zdjęciach rtg, ale stwierdzeniu obecności płynu w stawie biodrowym w usg - przyjąć pacjenta do leczenia szpitalnego.
E) wykonać tylko usg stawów biodrowych i w przypadku braku stwierdzenia obec-ności płynu w stawie biodrowym zlecić leżenie, leki niesteroidowe przeciwza-palne, naproxen w dawce 10 mg/kg, kontrolę w poradni chirurgii dziecięcej za 4-5 dni.