Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Medycyna ratunkowa

16-miesięczne niemowlę z założoną zastawką komorowo-otrzewnową z powodu wodogłowia wrodzonego, zgłosiło się do SOR z powodu zauważenia przez matkę zaczerwienienia skóry nad drenem dootrzewnowym na klatce piersiowej. Poza tym stan ogólny dziecka dobry, pogodne, zjada chętnie, zainteresowane otoczeniem - rozwój psychofizyczny odpowiedni dla wieku. Jakie działania winien podjąć lekarz SOR?

A) po dokładnym zbadaniu dziecka i upewnieniu się, że zastawka funkcjonuje dobrze, zlecić okłady z antyseptyku i odesłać dziecko do domu.
B) po dokładnym zbadaniu dziecka i upewnieniu się, że zastawka funkcjonuje dobrze, skierować dziecko do oddziału chirurgii dziecięcej celem usunięcia drenu i podjęcia leczenia przeciwbakteryjnego antybiotykiem przenikającym do płynu mózgowo-rdzeniowego.
C) po dokładnym zbadaniu dziecka i upewnieniu się, że zastawka funkcjonuje dobrze, nakłuć tkanki wokół drenu celem pobrania treści na wymaz, włączyć antybiotyk np. amoksycylinę i przekazać dziecko do dalszego leczenia ambulatoryjnego.
D) po dokładnym zbadaniu dziecka i upewnieniu się, że zastawka funkcjonuje dobrze, przyjąć dziecko do antybiotykoterapii dożylnej w oddziale pediatrycznym.
E) po dokładnym zbadaniu dziecka i upewnieniu się, że zastawka funkcjonuje dobrze, pobrać krew na CRP, morfologię i sposób leczenia (antybiotykoterapia w warunkach domowych lub szpitalnych) uzależnić od wartości tych badań.