Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2009, Specjalizacja: Onkologia kliniczna

Spośród poniższych twierdzeń na temat grudkowego chłoniaka nieprawdziwe jest, że jest to nowotwór:

A) o przebiegu powolnym i nawrotowym, którego komórki charakteryzuje obecność antygenu CD20 i dlatego immunoterapia rytuksymabem jest postępowaniem z wyboru w pierwszej linii leczenia indukującego remisję, bez względu na wyjściowy stopień zaawansowania klinicznego choroby.
B) o przebiegu powolnym i nawrotowym, w którym zasadniczym podejściem terapeutycznym jest uzyskanie remisji i autologiczne przeszczepienie macierzystych komórek krwiotwórczych.
C) o przebiegu powolnym, którego wyleczenie w stopniu zaawansowania klinicznego III-IV wg klasyfikacji Ann Arbor nie jest możliwe i istnieje jedynie możliwość wydłużenia czasu przeżycia chorych, a najbardziej skuteczną metodą dla osiągnięcia tego celu jest chemioimmunoterapia w oparciu o rytuksymab w okresie leczenia indukującego remisję chłoniaka i monoterapia rytuksymabem dla podtrzymania jego remisji.
D) o przebiegu powolnym, którego wyleczenie w stopniu zaawansowania klinicznego I-II wg klasyfikacji Ann Arbor jest możliwe, a najbardziej skuteczną metodą dla osiągnięcia tego celu jest radio-i/lub chemioimmunoterapia (nie jest błędem obserwowanie chorego bez leczenia do czasu progresji choroby).
E) prawdziwe są odpowiedzi A i B.