Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2009, Specjalizacja: Medycyna pracy

58-letni pacjent, z zawodu spawacz, obecnie rencista z tytułu częściowej niezdolności do pracy, stopień niepełnosprawności umiarkowany. BMI 32,3. Od 8 lat choruje na cukrzycę, w tym od roku leczony insuliną. Poziomy glukozy wahają się w granicach
190-310 mg/dl, poziom hemoglobiny glikowanej 10,2%. 3 lata temu przebył zawał ściany przednio-bocznej, interwencja kardiochirurgiczna z wszczepieniem by-passów. Ostatnio dolegliwości wieńcowe nasiliły się, występują m.in. bóle spoczynkowe. W wywiadzie hipercholesterolemia i nadciśnienie tętnicze, wartości ciśnienia tętniczego krwi najczęściej na poziomie 160-170/100-110 mm Hg. Chce podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej, firmie ochroniarskiej na stanowisku pracy portiera (praca zmianowa, nocna, obsługa szatni, doraźne prace gospodarcze). Prawidłowe postępowanie lekarza sprawującego opiekę profilaktyczną to:

A) wydanie orzeczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku portiera pod warunkiem, że pacjent będzie systematycznie przyjmował leki hipotensyjne.
B) wydanie orzeczenia o braku przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku portiera pod warunkiem uzyskania pozytywnej opinii kardiologa i diabetologa.
C) wydanie orzeczenia o zdolności do pracy z wyłączeniem pracy nocnej.
D) prawdziwe są odpowiedzi B i C.
E) wydanie orzeczenia o istnieniu przeciwwskazań do podjęcia pracy na stanowisku portiera i skierowanie pacjenta internisty celem weryfikacji leczenia.