Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2010, Specjalizacja: Alergologia

Chora lat 35 od 6 tygodni zgłasza intensywny suchy kaszel, któremu początkowo towarzyszyła podwyższona ciepłota ciała do ok. 37,5°C, i uległa normalizacji po 4 dniach. Kaszel utrzymuje się do dnia dzisiejszego choć aktualnie ma wyraźnie mniejsze nasilenie niż na początku choroby. Chorą skierowano do specjalisty alergologa, który stwierdził, że chora dotychczas nie miewała tego typu objawów, a w rodzinie nikt nie chorował i nie choruje na astmę oskrzelową, w trakcie badania przedmiotowego nie stwierdził istotnych odchyleń od stanu prawidłowego. Wyniki badań dodatkowych takich jak zdjęcie radiologiczne klatki piersiowej, spirometria były prawidłowe. Jakie powinno być dalsze postępowanie?

A) wykonanie spirometrycznej próby rozkurczowej z β2-mimetykiem krótkodziałającym.
B) leczenie objawowe (leki przeciwkaszlowe), a w przypadku utrzymywania się kaszlu powyżej 3 miesięcy kolejna wizyta i poszerzenie badań diagnostycznych o próbę prowokacyjną, gastroskopię i badania obrazowe górnych dróg oddechowych.
C) wykonanie próby prowokacyjnej nieswoistej (z metacholiną lub histaminą), której dodatni wynik w pozwoli w sposób pewny na rozpoznanie astmy oskrzelowej u tej chorej.
D) rozpoznanie astmy oskrzelowej i rozpoczęcie leczenia wziewnym glikokortykosteroidem (wGKS) i β2-mimetykiem krótkodziałającym (SABA) na żądanie.
E) rozpoczęcie leczenia wziewnym β2-mimetykiem długodziałającym.