Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2011, Specjalizacja: Alergologia

55-letni mężczyzna chorujący na nadciśnienie tętnicze, utrwalone migotanie przedsionków i leczony z tego powodu bisoprololem w dawce 5 mg pro die został użądlony podczas robienia zakupów w cukierni. Pacjent rozpoznał owada i twierdził, że został użądlony przez osę. Po kilku minutach wystąpiły: pokrzywka, duszność i krótkotrwała utrata przytomności. Badanie surowicy wykazało: sIgE przeciwko jadowi osy - klasa 2, jadowi pszczoły - klasa 2. Na prośbę alergologa przeprowadzono konsultację kardiologiczną. Kardiolog zastrzega, że nie widzi możliwości odstawienia β-blokera. Jakie postępowanie należy podjąć?

A) pacjent nie kwalifikuje się do immunoterapii jadem z powodu występowania przewlekłych schorzeń układu krążenia.
B) pacjent nie kwalifikuje się do immunoterapii jadem z powodu zażywania leku z grupy β-blokerów.
C) pacjent nie kwalifikuje się do immunoterapii jadem z powodu występowania przewlekłych schorzeń układu krążenia oraz zażywania leku z grupy β-blokerów.
D) pacjent kwalifikuje się do immunoterapii z powodu reakcji IgE-zależnej reakcji anafilaktycznej jadami pszczoły i osy z powodu uczulenia na jady obu owadów. Korzyści immunoterapii jadem są wyższe niż ryzyko szczepień u chorego podczas leczenia β-blokerem.
E) pacjent kwalifikuje się do immunoterapii jadem osy z powodu IgE-zależnej reakcji anafilaktycznej. Okoliczności zdarzenia i identyfikacja owada przez pacjenta wskazują na osę jako przyczynę zdarzenia. Korzyści immunoterapii jadem są wyższe niż ryzyko szczepień u chorego podczas leczenia β-blokerem.