Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2008, Specjalizacja: Nefrologia

Nefropatię kontrastową rozpoznajemy po wykluczeniu innych przyczyn niewydolności nerek, u chorego u którego po przeprowadzeniu badania z użyciem kontrastu stwierdzono:

A) bezwzględny wzrost stężenia kreatyniny o 0,25 mg%, lub względny >25 % w stosunku do stężenia wyjściowego u chorego z wyjściowo obniżonym GFR < 60 ml/min, mierzony w 2-5 dobie po badaniu.
B) bezwzględny wzrost stężenia kreatyniny o 0,5 mg%, lub względny > 25 % w stosunku do stężenia wyjściowego bez względu na wyjściową wielkość GFR, mierzony w 2-5 dobie po badaniu.
C) bezwzględny wzrost stężenia kreatyniny o 0,25 mg%, lub względny > 25 % w stosunku do stężenia wyjściowego bez względu na wyjściową wielkość GFR, mierzony w 2-5 dobie po badaniu.
D) bezwzględny wzrost stężenia kreatyniny o 0,5 mg%, lub względny > 25 % w stosunku do stężenia wyjściowego bez względu na wyjściową wielkość GFR stwierdzany w 24 godziny po badaniu.
E) bezwzględny wzrost stężenia kreatyniny o 0,5 mg%, lub względny > 25 % w stosunku do stężenia wyjściowego u chorego z wyjściowo obniżonym GFR < 60 ml/min, mierzony w 2-5 dobie po badaniu.