Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Neonatologia

Noworodek urodzony o czasie przy przedwcześnie oddzielającym się łożysku. Po urodzeniu oceniony na 4 pkt wg skali Apgar, parametry równowagi kwasowo-zasadowej z tętnicy pępowinowej: pH 6.9, pCO2 90, BE 16. Wymagał podjęcia czynności resuscytacyjnych: wentylacja workiem Ambu, przez 1 dobę wymagał oddechu zastępczego. Diureza w 1 dobie życia 0.5 ml/kg/godz. Pod koniec 1 doby życia wystąpiły drgawki czterokończynowe. Rozpoznano encefalopatię niedotlenieniowo-niedokrwienną. Czy uzasadnione jest wykonanie badania rezonansu magnetycznego mózgu pod koniec pierwszego tygodnia życia?

A) tak, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego mózgu w pierwszym tygodniu życia u noworodków z encefalopatią niedotlenieniowo-niedokrwienną w celu oceny zwojów podstawy mózgu i odnogi tylnej torebki wewnętrznej, co ma znaczenie prognostyczne.
B) nie, wystarczy badanie usg przezciemiączkowe wykonywane co 2 dni w celu oceny ewentualnej progresji zmian poniedotlenieniowych.
C) nie, w pierwszym tygodniu życia nie widać jeszcze zmian w rezonansie magnetycznym.
D) nie, wystąpienie drgawek czterokończynowych u dziecka z niedotlenieniem okołoporodowym jest wskazaniem do podłączenia do monitora czynności mózgu.
E) tak, zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego mózgu w celu oceny istoty szarej mózgu, co ma znaczenie prognostyczne.