Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2009, Specjalizacja: Periodontologia

Pacjentka lat 35 zgłosiła się do periodontologa z powodu obnażenia korzenia zęba 22, pokrytego koroną protetyczną i nadwrażliwości tego zęba na bodźce termiczne. Po oględzinach stwierdzono recesję kl. II wg Millera i abrazyjny ubytek zębiny korzeniowej średniego stopnia. Zdecydowano się na zabieg pokrycia recesji techniką kopertową. Po upływie trzech tygodni od zabiegu, zauważono ponowne pojawienie się recesji, która ulegała pewnemu pogłębianiu się w czasie. W obrębie dziąsła brzeżnego widoczne było wyraźne pogrubienie, które sugerowało wgojenie się przeszczepu w tym obszarze. W tej sytuacji należy:

A) powtórzyć szybko zabieg pokrycia recesji metodą kopertową, ponieważ wykorzystanie przeszczepu tkanki łącznej z podniebienia daje najlepszy efekt.
B) powtórzyć szybko zabieg pokrycia recesji inną metodą, ponieważ wybrana poprzednio nie przyniosła oczekiwanych rezultatów.
C) odczekać kilka miesięcy ponieważ w wyniku wędrującego przyczepu nabłonkowego prawdopodobnie dojdzie do spłycenia lub pokrycia recesji. Jeśli utrzymuje się nadwrażliwość, podjąć procedurę odwrażliwiania.
D) poinformować pacjentkę o niepowodzeniu i wypełnić ubytek twardej tkanki korzenia materiałem kompozytowym.
E) zmienić koronę protetyczną, pokrywając nią także obnażony fragment korzenia.