Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2010, Specjalizacja: Neurochirurgia

Większość tętniaków tętnicy środkowej mózgu zlokalizowanych jest w miejscu jej anatomicznego podziału na gałęzie główne. Miejsce podziału zazwyczaj położone jest przed progiem wyspy, a gałęzie tętnicy tuż za miejscem podziału odchylają się otaczając „limen insulae”. Długość odcinka M1 u osoby dorosłej wynosi przeciętnie 25 mm. Zdarza się jednak, że widzimy tętniak w miejscu "podziału" tętnicy środkowej mózgu, które jest oddalone o 1-1.5 cm od jej odejścia od tętnicy szyjnej wewnętrznej. Mówimy wówczas o tzw. "wczesnym rozgałęzieniu" tętnicy środkowej mózgu. Z jakim niebezpieczeństwem musimy liczyć się przy operacyjnym klipsowaniu takiego tętniaka?

A) pień tętnicy środkowej jest w tym miejscu grubszy, przez co tętniak jest trudniejszy do zaklipsowania.
B) dostęp do tętniaka jest trudniejszy, ponieważ w miejscu tym pajęczynówka szczeliny Sylwiusza tworzy mocniejsze zrosty pomiędzy płatem czołowym i skroniowym.
C) tętniak może być zlepiony z „krytycznymi” tętniczkami prążkowiowo-wzgórzowymi (perforantami), lub mogą one odchodzić od podstawy tętniaka.
D) tętniak zazwyczaj jest silnie zrośnięty z głównymi gałęziami i próba jego odpreparowania grozi rozerwaniem jego szyjki.
E) tętniaki o tej lokalizacji zazwyczaj osiągają większe rozmiary i mają bardziej nieregularny kształt.