Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2010, Specjalizacja: Endokrynologia

Chory z nadczynnością tarczycy w przebiegu choroby Gravesa i Basedowa, leczony od 2 miesięcy lekiem przeciwtarczycowym, zgłosił się do okulisty z powodu pogorszenia ostrości wzroku oraz zaburzenia widzenia barw - „płowienia obrazu”. Badający pacjenta okulista stwierdził obrzęk tarczy nerwu wzrokowego i zalecił pilną kontrolę u prowadzącego endokrynologa. Jaka jest przyczyna dolegliwości i jakie powinno być postępowanie?

A) zgłaszane objawy i wyniki badania okulistycznego wskazują na wystąpienie neuropatii nerwu wzrokowego. Należy pilnie skierować chorego do ośrodka referencyjnego prowadzącego leczenie orbitopatii, ponieważ konieczne jest natychmiastowe dożylne leczenie glikokortykosteroidami, a w razie braku poprawy w ciągu 2 tygodni, chirurgiczne odbarczenie oczodołów.
B) zgłaszane objawy i wynik badania okulistycznego wskazują na przedawkowanie tyreostatyków i niedoczynność tarczycy. Należy odstawić tyreostatyk, podać leki moczopędne, powrót do leczenia tyreostatykiem uzależnić od stężenia TSH.
C) zgłaszane objawy i wynik badania okulistycznego wskazują na łagodną orbitopatię tarczycową. Należy bezwzględnie zakazać palenia tytoniu i zastosować leczenie miejscowe.
D) zgłaszane objawy i wynik badania okulistycznego wskazują na wzmożone ciśnienie śródczaszkowe i nakazują pilną konsultację neurochirurgiczną. Należy pamiętać o właściwym wyrównaniu funkcji tarczycy przed interwencją neurochirurgiczną.
E) zgłaszane objawy i wynik badania okulistycznego wskazują na uszkodzenie nerwu wzrokowego, które nigdy nie występuje w chorobie Gravesa-Basedowa. Najczęściej jest ono pierwszym objawem zespołów demielinizacyjnych. Należy skierować chorego do neurologa.