Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2011, Specjalizacja: Endokrynologia

Ciężarna l. 28 z chorobą Gravesa i Basedowa i jatrogenną niedoczynnością tarczycy po przebytej terapii radiojodem, leczona substytucyjnie L-tyroksynąi będąca obecnie w 30 tygodniu ciąży, wymaga następującego postępowania:

A) oceny stężenia TSH we krwi co 4-6 tygodni i stosowania tak dobranej dawki L-tyroksyny, aby stężenie TSH było poniżej 3,0 mU/l, monitorowania przeciwciał przeciwko receptorowi TSH i wykonywania ultrasonografii płodu co miesiąc do rozwiązania.
B) oceny stężenia TSH we krwi co 4-6 tygodni i stosowania tak dobranej dawki L-tyroksyny, aby stężenie TSH było poniżej 2,5 mU/l, monitorowania przeciwciał przeciwko receptorowi TSH i wykonywania ultrasonografii płodu co miesiąc do rozwiązania.
C) oceny stężenia TSH we krwi co 4-6 tygodni i stosowania tak dobranej dawki L-tyroksyny, aby stężenie TSH było poniżej 2,5 mU/l, suplementacji jodem w dawce 150 µg dziennie.
D) oceny stężenia TSH we krwi co 4-6 tygodni i stosowania tak dobranej dawki L-tyroksyny, aby stężenie TSH było poniżej 2,5 mU/l, suplementacji jodem w dawce 150 µg dziennie, jednorazowej oceny stężenia przeciwciał przeciwko receptorowi TSH, a w razie ich podwyższonego miana - ultrasonograficznego monitorowania stanu płodu.
E) oceny stężenia TSH we krwi co 4-6 tygodni i stosowania tak dobranej dawki L-tyroksyny, aby stężenie TSH było poniżej 2,0 mU/l, monitorowania przeciwciał przeciwko receptorowi TSH i wykonywania ultrasonografii płodu co miesiąc do rozwiązania.