Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2008, Specjalizacja: Choroby zakaźne

U 32-letniej pacjentki zakażonej HIV rozpoczęto terapię antyretrowirusową zestawem zawierającym tenofowir, emtrycytabinę i newirapinę (TDF+ FTC + NVP). Po 3 miesiącach terapii uzyskano supresję wiremii HIV < 50 kopii/ml i wzrost liczby limfocytów CD4 do 350 kom./μl. Pacjentka skarżyła się jednak na bóle brzucha i zaburzenia rytmu wypróżnień. Na podstawie wykonanych badań diagnostycznych rozpoznano guza jelita grubego wymagającego resekcji prawdopodobnie z koniecznością wyłonienia sztucznego odbytu. W okresie okołooperacyjnym przez co najmniej 5 dób chora nie będzie mogła przyjmować pokarmów i leków doustnie. Spośród przedstawionych poniżej stwierdzeń odnoszących się do powyżej opisanego przypadku wskaż prawdziwe:
1) w okresie przedoperacyjnym 1-3 dni przed zabiegiem należy jednoczasowo odstawić wszystkie leki ARV;
2) w okresie przedoperacyjnym 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić newirapinę, a bezpośrednio przed
zabiegiem tenofowir i emtrycytabinę;
3) w okresie przedoperacyjnym 2 tygodnie przed planowanym zabiegiem należy odstawić tenofowir i emtrycytabinę, a
bezpośrednio przed zabiegiem newirapinę;
4) w okresie, gdy chora nie będzie mogła przyjmować pokarmów doustnie wskazane jest stosowanie wlewów z azydotymidyny;
5) po przerwie w podawaniu newirapiny należy ponownie wprowadzać lek stopniowo (tzn. 200 mg/dobę przez pierwsze 2 tyg., później zwiększenie dawki do 400 mg/dobę);
6) stosowanie newirapiny u kobiet z liczbą CD4 > 250 kom./μl związane jest ze zwiększonym ryzykiem hepatotoksyczności, dlatego po uzyskaniu wzrostu liczby CD4 powyżej tego progu, lek ten należy zamienić na inny.
Prawidłowa odpowiedź to:

A) 1,5.
B) 2,6.
C) 2,5.
D) 2,4,5.
E) 1,4,6.