Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2009, Specjalizacja: Choroby zakaźne

44-letni biseksualny mężczyzna z zakażeniem HIV wykrytym przed 15 laty, od tego czasu nie zgłaszał się do poradni specjalistycznej. Dotychczasowy wywiad chorobowy bez znaczenia poza operacją kłykcin kończystych przed 5 laty. Obecnie przyjęty do oddziału z powodu uogólnionej limfadenopatii i utraty masy ciała (17kg w ciągu 2 lat). Powiększanie węzłów chłonnych chory zauważył ok. 2 miesiące wcześniej, początkowo po stronie prawej, a po miesiącu również po lewej. Nie gorączkował, od ok. 3 miesięcy w nocy występuje obfite pocenie. Przy przyjęciu: stan ogólny dość dobry, chory gorączkujący do 38 st.C, ze znacznym niedoborem masy ciała (BMI 17), uogólnioną limfadenopatią i powiększeniem wątroby. Oznaczono liczbę limfocytów CD4 44 kom/μl i HIV RNA 1.920.000 kopii/ml. W badaniu radiologicznym klatki piersiowej: Okołooskrzelowe zmiany w dolnych płatach obu płuc, podejrzenie niewielkich zmian zapalnych. Opłucna bez cech płynu. Śródpiersie bez cech powiększonych węzłów chłonnych. W badaniu USG: Po prawej stronie szyi widoczny konglomerat powiększonych hipoechogenicznych węzłów chłonnych od 5 do 30mm, bez cech rozpadu. W dołku nadobojczykowym prawym powiększone hipoechogeniczne węzły chłonne do ok. 10mm. W obrębie obu ślinianek przyusznych oraz podżuchwowej prawej widoczne hyperechogeniczne obszary 10-16 mm o charakterze powiększonych węzłów chłonnych. W obrębie przyśrodkowej części ślinianki podżuchwowej lewej hypoechogeniczny obszar 33x17mm, o echogeniczności jak wyżej, najprawdopodobniej powiększony węzeł chłonny. Węzły chłonne szyi powiększone po stronie lewej do około 30 mm. Wątroba powiększona, o wzmożonej echogeniczności. W obrębie miąższu widoczne rozsiane, słabo odgraniczone obszary ubogoechowe 6-8 mm oraz pojedyncze większe do 9 mm. Pęcherzyk żółciowy prawidłowy. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka prawidłowej wielkości, bez wyraźnych zmian. Powiększone węzły chłonne nadbrzusza do 23 mm. Śledziona 135 mm, z obszarami ubogoechowymi jak w wątrobie, o średnicy do 9mm. Nerki prawidłowe. Aorta brzuszna prawidłowej średnicy. Przestrzeń zaotrzewnowa - pojedyncze węzły okołoaortalne do 14 mm. Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego przypadku:
1) w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić uogólnione mykobakteriozy, chłoniaki, uogólnioną toksoplazmozę;
2) w rozpoznaniu różnicowym należy uwzględnić uogólnione mykobakteriozy i chłoniaki;
3) chory powinien natychmiast otrzymać profilaktykę z zastosowaniem trimetoprimu/sulfametoksazolu, azytromycyny i flukonazolu;
4) chory natychmiast powinien otrzymać profilaktykę z zastosowaniem trimetoprimu/sulfametoksazolu i azytromycyny;
5) ze względu na bardzo wysoką wartość wiremii HIV, zastosowanie zestawu zawierającego inhibitor proteazy wzmacniany rytonawirem, będzie miało przewagę nad zestawem z nienukleozydowym inhibitorem odwrotnej transkryptazy.
Prawidłowa odpowiedź to:

A) 1,3,5.
B) 2,4.
C) żadna z wymienionych.
D) tylko 2.
E) 2,3.