Sesja: Wiosna 2009, Specjalizacja: Choroby zakaźne
36-letni pacjent przeniesiony został z oddziału chorób wewnętrznych z podejrzeniem gruźlicy i zakażenia HIV. Choroba rozpoczęła się 3 miesiące wcześniej uporczywym, produktywnym kaszlem i gorączką do 39°C. Z tego powodu pacjent był leczony ambulatoryjnie kilkoma antybiotykami, bez poprawy. W tym czasie stwierdzono utratę masy ciała ok. 10 kg. W tomografii komputerowej (TK) klatki piersiowej w obu płucach wykazano zmiany guzkowe, częściowo związane z opłucną, powiększone węzły śródpiersia. W TK jamy brzusznej stwierdzono liczne zmiany ogniskowe w obrębie śledziony. Po uzyskaniu dodatniego wyniku testu przesiewowego w kierunku zakażenia HIV, pacjenta przeniesiono do oddziału chorób zakaźnych, gdzie przy przyjęciu pacjent skarżył się na znaczne osłabienie, był w obniżonym nastroju, niechętnie nawiązywał kontakt. W badaniu fizykalnym nie stwierdzono istotnych nieprawidłowości. Metodą Western-blot potwierdzono zakażenie HIV, oznaczono liczbę komórek CD4 = 101 kom./mm3, HIV RNA 93300 kopii/ml. Badaniem mikroskopowym w preparacie bezpośrednim z plwociny nie stwierdzono obecności prątków kwasoopornych, ale wynik testu MTD był dodatni. Rozpoczęto leczenie przeciwprątkowe uzyskując ustąpienie gorączki.
Z powodu uporczywych bólów głowy i postępujących zmian w zachowaniu - chory apatyczny, niechętnie rozmawiał, nie wstawał z łóżka - wykonano MRI mózgowia uzyskując wynik: „Masywne zmiany, hyperintensywne w obrazach T2 zależnych, głównie o charakterze drobnotorbielowatym z przegrodami, w obrębie mostu, wzgórza, jąder soczewkowatych i ogoniastych. Niemal równomierne rozłożenie zmian w obu półkulach. Część z tych ognisk wzmacnia się nieznacznie brzeżnie po dożylnym podaniu środka kontrastowego. Wzmocnienie sygnału z opon mózgowo-rdzeniowych. Układ komorowy prawidłowej szerokości, nieprzemieszczony. Przestrzenie płynowe przymózgowe w normie. Okolica przysadki mózgowej i okolica nadsiodłowa w normie.” Spośród podanych poniżej stwierdzeń odnoszących się do opisanego powyżej przypadku wskaż prawdziwe:
1) należy wykonać nakłucie lędźwiowe i badanie płynu mózgowo rdzeniowego;
2) wykonywanie nakłucia lędźwiowego jest niecelowe, ponieważ w MRI stwierdzono wzmocnienie sygnału z opon mózgowo-rdzeniowych;
3) w celu uzyskania pełnego rozpoznania bezwzględnie należy dążyć do wykonania stereotaktycznej biopsji mózgu i badania histopatologicznego;
4) opisywany obraz jest najbardziej charakterystyczny dla chłoniaka OUN;
5) opisywany obraz jest wyrazem rozwoju zespołu rekonstrukcji immunologicznej (IRIS) w przebiegu gruźlicy, brak jest wskazań do rozszerzania diagnostyki zmian w OUN.
Prawidłowa odpowiedź to:
Zaloguj się poniżej, aby sprawdzić odpowiedź. Dostęp do treści serwisu tylko dla zalogowanych.