Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2009, Specjalizacja: Choroby płuc

U 45-letniej pacjentki, okresowo nadużywającej alkoholu, stwierdzono na zdjęciu przeglądowym płuc niewielkie guzkowe zmiany w lewym górnym polu płucnym. Chora skarżyła się na występujące od kilku tygodni osłabienie, stany podgorączkowe, kaszel, schudła 3 kg. Kuracja ambulatoryjna amoksycyliną i klacidem nie przyniosła poprawy. W badaniu bezpośrednim plwociny - nie stwierdzono prątków kwasoopornych. Średnica odczynu tuberkulinowego (OT) wynosiła 10mm. Chora nie wyraziła zgody na bronchoskopię.

A) chorą, mimo objawów klinicznych, należy wypisać do domu do czasu uzyskania wyników posiewów plwociny i dopiero gdy będą one dodatnie zastosować typową kurację przeciwprątkową.
B) biorąc pod uwagę charakter zmian klinicznych i radiologicznych oraz dodatni wynik OT, chorej należy włączyć 3 leki przeciwprątkowe.
C) włączenie leków przeciwprątkowych w tej sytuacji jest błędem w sztuce, gdyż nie występuje zagrożenie życia, a brak jest potwierdzenia bakteriologicznego etiologii swoistej.
D) należy przyjąć, że zmiany w płucach nie mają etiologii swoistej, a dotychczas-we nieskuteczne leczenie związane było z antybiotykoopornością. W tej sytuacji należy włączyć inny antybiotyk np. z grupy aminoglikozydów.
E) otrzymanie ujemnych wyników hodowli w kierunku prątków jednoznacznie wykluczy etiologię swoistą zmian w płucach.