Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2007, Specjalizacja: Alergologia

23-letnia kobieta uczulona jest na roztocze kurzu domowego (test skórny: D [ter 25/30 mm, slgE klasa 3), sierść kota (test skórny 15/15 mm, slgE klasa 2) oraz pyłki drzew (test skórny z pyłkiem brzozy 10/10 mm, slgE klasa 2). Choruje od 10 lat na astmę.
W ciągu ostatnich 2 lat występowały częste zaostrzenia choroby powodowane m.in. ekspozycją na kurz domowy i sezonem pylenia drzew, dwukrotnie zakończone hospitalizacją. Chora pozostaje pod stałą kontrolą specjalistyczną. Obecnie w leczeniu stosuje: flutikazon 2x500 mcg, salmeterol 2x50 mcg, montelukast 10 mg i cetyryzynę 10 mg. Ostatnie wyniki badania spirometrycznego: FEV1 65% n. Czy wdrożenie immunoterapii szczepionką roztoczową jest w tej sytuacji uzasadnione i rokuje poprawę stanu zdrowia?

A) tak, pacjentkę należy zakwalifikować do immunoterapii swoistej ponieważ prezentuje wybitne uczulenie na roztocze kurzu domowego, po ekspozycji na kurz domowy występuje nasilenie objawów, a możliwości farmakologiczne kontroli astmy zostały już wyczerpane.
B) tak, pacjentkę należy zakwalifikować do immunoterapii swoistej, ale wobec wysokiego ryzyka szczepień należy podjąć równoległe leczenie omalizumabem.
C) tak, pacjentkę należy zakwalifikować do immunoterapii swoistej, ale wobec wysokiego ryzyka i z obawy przed powikłaniami w przebiegu szczepień należy podwyższyć dawkę kortykosteroidów wziewnych.
D) tak, pacjentkę należy zakwalifikować do immunoterapii swoistej, ale wobec wysokiego ryzyka szczepień i z obawy przed powikłaniami wyposażyć ją w autostrzykawkę z adrenaliną.
E) nie, chora nie kwalifikuje się do immunoterapii z powodu ciężkiego i niestabilnego przebiegu choroby stwarzającego poważne ryzyko powikłań.