Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Wiosna 2007, Specjalizacja: Alergologia

Pracownicy służby zdrowia często zgłaszają objawy wyzwalane przez kontakt z rękawicami, które przypisują alergii na lateks. Jaki program diagnostyczny zaplanujesz u pielęgniarki zatrudnionej na bloku operacyjnym od 10 lat, która zgłasza pieczenie i zaczerwienienie skóry dłoni po każdorazowym kontakcie z rękawicami od 2 lat. Wyniki testu skórnego z dostępnym preparatem diagnostycznym lateksu i oznaczeń miana sIgE w surowicy (lateks) są ujemne. Wynik próby prowokacji z dostarczoną przez pacjentkę rękawicą jest ujemny. Dokonaj wyboru:

A) wrócisz do wywiadu analizując czynniki ryzyka jak: wielokrotne, przebyte zabiegi chirurgiczne, współistniejące lub przebyte schorzenia z kręgu atopii oraz wyprysk kontaktowy alergiczny i niealergiczny. Wykonasz test punktowy z preparatem diagnostycznym lateksu pochodzącym od innego producenta.
B) postępowanie opisane w punkcie 1 uzupełnisz o ponowne oznaczenie miana sIgE przy użyciu innej metody oznaczeń.
C) postępowanie opisane w punkcie 2 uzupełnisz o test prowokacji rękawicą o znanej zawartości białek lateksu i wysokim potencjale immunogennym (tzw. rękawicą wysokobiałkową).
D) postępowanie opisane w punkcie 3 uzupełnisz o prowadzoną równocześnie prowokację rękawicą nie zawierającą lateksu. Zadbasz, by pacjent nie widział i nie był w stanie odróżnić rękawic (próba pojedyncza ślepa z placebo).
E) brak podstaw do rozpoznania alergii na lateks, ponieważ wynik testu punktowego ze standardowym preparatem lateksu był ujemny, w surowicy nie stwierdzono znamiennego miana swoistych IgE i próba próby prowokacji rękawicą dostarczoną przez pielęgniarkę nie potwierdziła podejrzenia alergii na lateks.