Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Natychmiastowe reakcje niepożądane na stosowane obecnie środki znieczulenia miejscowego o strukturze amidowej (LA) mogą mieć charakter toksyczny (OUN i układ krążenia), lub co zdarza się częściej wyłącznie psychogenny co potwierdzają próby z placebo. Wiadomo, że osoby takie mogą tolerować inny środek z tej grupy. Jaką decyzję podejmiesz w przypadku pacjentki, która twierdzi, że na każdorazowe podanie lidokainy przez stomatologa reaguje poczuciem silnego lęku oraz drżeniem kończyn i w takiej sytuacji ma trudności z poinformowaniem o tym lekarza. Objawy te trwają z reguły kilka minut. Dlatego zaplanowane zabiegi zawsze przeprowadzono z powodzeniem. Podejmij decyzję:

A) opisane objawy mają charakter wyłącznie subiektywny (psychogenny) i wynikają z lęku pacjentki przed zabiegiem. Brak przeciwwskazań do stosowania lidokainy.
B) opisane objawy mogą odpowiadać reakcji neurotoksycznej. Wskazują na to: drżenie mięśni i zaburzenia mowy. Dalsze stosowanie lidokainy wiąże się z ryzykiem wystąpienia groźnej reakcji neurotoksycznej: drgawki kloniczne, afazja motoryczna, utrata świadomości. Należy wytypować inny LA z grupy amidów wykonując tzw. próbę progresywnej prowokacji (test punktowy, test śródskórny, podawanie rosnących dawek podskórnie).
C) należy wykluczyć reakcję o charakterze „psychogennym” wykonując tzw. odwrócony test prowokacji z placebo. Test polega na podawaniu palcebo i verum, przy czym pacjent informowany jest o podaniu verum i placebo. Wynik dodatni wyklucza stosowanie lidokainy i innych LA.
D) podejrzenie reakcji neurotoksycznej wyklucza możliwość użycia jakiegokolwiek środka LA. Wyklucza to podejmowanie prób skórnych i innych prowokacji z użyciem LA.
E) należy wykluczyć reakcję o charakterze „psychogennym” wykonując tzw. odwrócony test prowokacji z placebo (patrz punkt 3). Wynik dodatni uzyskany z verum uzasadnia powtórzenie próby z użyciem innego LA.