Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Pacjent lat 24 z alergicznym sezonowym nieżytem nosa (ASNN). Objawy od 14 roku życia (od maja do lipca, od 2 lat do początku września). Od 8 lat objawy zespołu alergii jamy ustnej (OAS) wyzwalane przez kontakt z niektórymi odmianami jabłek i surowym selerem. W okresie minionego roku objawy OAS niezwiązane ze spożywaniem jabłka i selera. Ostanie dwa epizody (nasilony obrzęk warg i języka z poczuciem osłabienia, kurczowe bóle brzucha z oddawaniem luźnego stolca) bezpośrednio po spożyciu domowego obiadu. Dokonaj weryfikacji rozpoznania, zaplanuj badania dodatkowe i w razie potrzeby zmodyfikuj leczenie:

A) pacjent zaczął reagować na bylicę z czym wiążą się reakcje krzyżowe na tolerowany wcześniej alergen termostabilny selera obecny np. w domowej zupie. Wskazują na to: wydłużenie się okresu trwania objawów ASNN, objawy OAS niezwiązane ze spożyciem surowego jabłka lub selera oraz objawy odpowiadające anafilaksji. Należy potwierdzić uczulenie na bylicę i wyeliminować seler obecny w potrawach gotowanych i seler sproszkowany stosowany w niektórych przyprawach.
B) pacjent zaczął reagować na bylicę z czym wiążą się reakcje krzyżowe na tolerowany wcześniej alergen termostabilny selera obecny np. w domowej zupie. Wskazują na to: wydłużenie się okresu trwania objawów ASNN, objawy OAS niezwiązane ze spożyciem surowego jabłka lub selera oraz objawy odpowiadające anafilaksji. Należy potwierdzić uczulenie na bylicę i wyeliminować seler obecny w potrawach gotowanych i seler sproszkowany stosowany w niektórych przyprawach. Rozpoznanie potwierdzi dodatni wynik testu punktowego z selerem gotowanym.
C) pacjent zaczął reagować na pyłki leszczyny czym wiążą się reakcje krzyżowe na orzechy laskowe, które bywają „ukrytym” alergenem wielu środków spożywczych. Nie wyklucza to możliwych reakcji krzyżowych na orzechy u osoby z alergią na pyłki brzozy. W tym celu należy wykonać testy punktowe z preparatem pyłków leszczyny oraz orzechem laskowym w postaci naturalnej uwzględniając orzech gotowany.
D) rozpoznanie wstępne przedstawione w punkcie 2 jest najbardziej prawdopodobne i program diagnostyczny odpowiedni. Warto podjąć leczenie ASNN szczepionką zawierającą także alergeny bylicy.
E) rozpoznanie wstępne przedstawione w punkcie 3 jest najbardziej prawdopodobne i program diagnostyczny odpowiedni. Warto podjąć leczenie ASNN szczepionką zawierającą także alergeny leszczyny.