Pytanie z egzaminu PES

Sesja: Jesień 2006, Specjalizacja: Alergologia

Dziecko lat 6. AZS od 3 m.ż. Astma przewlekła łagodna od 3 r.ż. Matka nie potrafi wskazać pokarmów pogarszających stan skóry. Rozpoznano jednak alergię na jajo kurze, które przed rokiem wyeliminowano. Utrzymuje się przewlekły wyprysk z okresowymi zaostrzeniami. Przed 4 tyg. wyeliminowano dodatkowo: mleko krowie, mąkę pszenną i soję uzyskując poprawę (SCORAD: 64 ® 31). W oparciu o te informacje i załączone wyniki wybierz sposób dalszego postępowania.

A) poprawa po modyfikacji diety wskazuje, że zawierała ona pokarm (y) będące przyczyną zaostrzeń. Wyniki SPT nie są istotne, ponieważ w wywiadzie nie odnotowano reakcji natychmiastowych. Wynik APT oznacza alergię opóźnioną na jajo, które należy konsekwentnie eliminować z diety.
B) poprawa po modyfikacji diety wskazuje, że zawierała ona pokarm (y) będące przyczyną zaostrzeń. Wynik APT przemawia za alergią opóźnioną na jajo kurze, ale nie przesądza o rozpoznaniu. Wskazana prowokacja jajem (DBPCFC).
C) poprawa po modyfikacji diety wskazuje, że zawierała ona pokarm(y) będące przyczyną zaostrzeń. Wyniki przemawiają za uczuleniem IgE-zależnym (mąka) i typu opóźnionego (jajo). Wskazana prowokacja jajem i w razie potrzeby mąką, mlekiem i soją (DBPCFC).
D) rozpoznanie alergii na jajo kurze jest oczywiste. Matka prawdopodobnie nie eliminowała alergenów jaja kurzego „ukrytych” w produktach spożywczych.
E) brak podstaw do rozpoznania alergii pokarmowej. Częściowa poprawa pod wpływem diety wynika z naturalnego przebiegu AZS. Dodatnie SPT i APT uzyskano jedynie z pokarmami w postaci naturalnej (wyniki fałszywie dodatnie?). Przyczyną zaostrzeń mogą być inne alergeny (np. roztocza).